Historia,  Laliki dawniej

Dziejopis Żywiecki o Lalikach

Dziejopis Żywiecki – bezcenne źródło wiedzy o przeszłości naszego regionu

„Dziejopis Żywiecki” to kronika spisana przez Andrzeja Komonieckiego (ok. 1658–1729), ówczesnego wójta żywieckiego, który z pasją i starannością opisał dzieje Żywiecczyzny na przestrzeni ponad trzech stuleci – od roku 1400 aż do 1728.

Choć o samych Lalikach kronika wspomina zaledwie szczątkowo (wieś powstała bowiem znacznie później), to znajdziemy w niej cenne wzmianki o licznych okolicznych nazwach geograficznych, które pomagają lepiej zrozumieć historię i tożsamość naszej małej ojczyzny. To właśnie z „Dziejopisu” dowiadujemy się m.in. o pochodzeniu nazwy Śmierlawka czyli miejscowości Szare.

W kronice pojawia się także Pochodzita wraz z polaną na Pochodzitej, – miejsce znane dziś każdemu, kto odwiedza naszą zabytkową Kaplicą . Są też tam wymienione między innymi polany na Wołowcu, polana na Złamane. Nie brak też wzmianki o rzece Czernej, naszej rzece, która od wieków płynie przez te tereny, będąc świadkiem zmian, jakie zachodziły wokół niej.

„Dziejopis Żywiecki” to nie tylko zapis faktów – to okno na życie naszych przodków, ich język, obyczaje i sposób patrzenia na świat. To również przypomnienie, że historia naszej ziemi ma głębokie korzenie, a każde źródło – nawet to sprzed setek lat – może nam pomóc lepiej zrozumieć teraźniejszość.

Link do dziejopisu on line http://polona.pl/preview/bf654aa8-e930-4e05-8035-4d0a0b9a380a