Uncategorized

Festiwal 9 Sił

Festiwal 9 Sił, odbywający się w malowniczych rejonach Beskidów i Śląska Cieszyńskiego, to wyjątkowe wydarzenie, które swoje korzenie czerpie z lokalnych tradycji i wierzeń. Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej roślinie – dziewięćsiłowi bezłodygowemu. Ta charakterystyczna roślina, znana ze swojego unikalnego wyglądu oraz przypisywanych jej magicznych właściwości, symbolizuje dziewięć sił, które mają przynosić zdrowie i długowieczność.

Dziewięćsił bezłodygowy, głęboko zakorzeniony w góralskich wierzeniach, stanowi inspirację dla festiwalu, który ma na celu odkrywanie i promowanie bogactwa naturalnego oraz kulturowego regionu. Wydarzenie to daje możliwość każdej miejscowości zaprezentowania swoich unikalnych walorów, często w nietypowych lokalizacjach, takich jak stoki górskie czy ustronne polany, z dala od miejskiego zgiełku.

Festiwal 9 Sił jest nie tylko okazją do promocji lokalnych artystów, ale także doskonałym miejscem do doświadczenia autentycznej atmosfery Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Artyści, czerpiący inspiracje z otaczającej ich przyrody i tradycji, prezentują swoje dzieła w sposób, który najlepiej oddaje klimat ich terenów. Dzięki temu uczestnicy festiwalu mogą zanurzyć się w lokalnej kulturze, podziwiać rękodzieło, słuchać tradycyjnej muzyki oraz skosztować regionalnych potraw.

Głównym celem festiwalu jest przyciągnięcie zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całego kraju. Organizatorzy pragną, aby odwiedzający odkryli bogactwo przyrodnicze i kulturowe Beskidów oraz Śląska Cieszyńskiego, poznając jednocześnie magię i legendy związane z dziewięćsiłem. Festiwal 9 Sił staje się tym samym doskonałym pretekstem do spędzenia czasu na łonie natury, poznawania nowych miejsc i cieszenia się wyjątkową atmosferą, jaką oferuje ten niezwykły zakątek Polski.

Dzięki festiwalowi, zapomniana nieco roślina dziewięćsił bezłodygowy, odzyskuje swoje należne miejsce w świadomości ludzi, stając się symbolem zdrowia, długowieczności i nieprzemijającej mocy natury.

Tegoroczna druga odsłona festiwalu odbyła się w dniach 7-9 czerwca 2024 roku.

„Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego Dziewięćsił to nowa propozycja na mapie wydarzeń organizowanych w województwie śląskim. Festiwal koncentruje się na lokalnych atrakcjach, kulturze oraz przyrodzie i jest doskonałą okazją, by przekonać się na własne oczy jak różnorodny jest subregion południowy, spędzić czas aktywnie, poznać kulturę i tradycję Beskidów, a także Śląska Cieszyńskiego. Zapraszam do odkrywania tych wyjątkowych miejsc i skorzystania z wielu przygotowanych w ramach festiwalu atrakcji” – zachęca marszałek Wojciech Saługa.