Uncategorized

Dlaczego schronisko nazwano dworcem Beskidzkim

Czy wiecie, dlaczego schronisko „Dworzec Beskidzki” nosi taką nazwę? Polskie Towarzystwo Tatrzańskie nadało mu ją na wzór słynnego Dworca Tatrzańskiego w Zakopanem. Dworzec Tatrzański (znany także jako Dwór Tatrzański lub kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego) to historyczny budynek przy ulicy Krupówki 12, który pełnił funkcję pierwszego zakopiańskiego domu kultury. Co ciekawe, nigdy nie był dworcem kolejowym – stacja kolejowa w Zakopanem znajduje się w zupełnie innej części miasta. Podobnie jak Dworzec Tatrzański, „Dworzec Beskidzki” miał być miejscem spotkań, odpoczynku i schronienia dla wszystkich miłośników górskich wędrówek.

Ciekawa jest też etymologia samego słowa dworzec. Bo DWORZEC to etymologicznie nic innego jak ’mały dwór’, DWÓR zaś oznaczał pierwotnie 'obejście’, a więc siedzibę ludzką wraz ze wszystkimi zabudowaniami i przestrzenią pomiędzy nimi – ogrodzone miejsce „za drzwiami”, dziś powiedzielibyśmy „za furtką”.

Dziś dworzec kojarzy nam się z koleją i pierwotna nazwa nie jest używana.

„Pomysł budowy schroniska zrodził się w 1930 wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1931 oddział z Bielska zakupił parcelę i jesienią przystąpił do budowy. Obiekt był gotowy do otwarcia pod koniec 1932, ale oficjalne rozpoczęcie działalności nastąpiło 6 stycznia 1933 (odbył się wówczas m.in. pokaz skoków narciarskich). Już w latach 30. XX wieku nadano schronisku nazwę Dworzec Beskidzki. 22 lutego 1934 roku Babiogórski Oddział PTT w Żywcu przekazał schronisko Oddziałowi PTT w Bielsku, które dysponowało nim do rozpoczęcia II wojny światowe”

Foto – internet – wikipedia