Uncategorized

Rzeźbiarz z Lalik

Rzeźbił nie tylko dla mieszkańców powiatu, gości, przedstawicieli Kościoła, ale także dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Związany z GOK-iem w Milówce. Twórca m.in. figur do szopki bożonarodzeniowej milówieckiego Kościoła, popiersia Kopernika i masek obrzędowych. Mija osiem lat od śmierci Jarosława Matusznego-rzeźbiarza z Lalik.

Jarosław Matuszny urodził się w 1966 r. Rzeźbiarstwa uczył się od najmłodszych lat, obserwując swojego dziadka, który był twórcą ludowym. Już będąc nastolatkiem, tworzył maski dla grup kolędniczych. Przez kilkanaście lat współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce, gdzie prowadził lekcje rzeźbiarstwa w sezonowych szkółkach folklorystycznych. Bardzo często brał udział w wystawach organizowanych przez GOK, przy okazji np. Dni Milówki. Prowadził w Lalikach „Galerię u Jarka” – własnoręcznie zrobioną, kamienną izbę, która przyciągała nie tylko turystów, ale także mieszkańców Gminy zamawiających rzeźby na różne okoliczności. Angażował się w działalność charytatywną, ofiarując swoje prace podczas imprez dobroczynnych. Swoje rzeźby wykonywał głównie za pomocą dłuta i młotka, z drzewa lipowego, brzozy i buka oraz w kamieniu.

Tworzył nie tylko figury związane z tematyką sakralną, ale także postacie górali, zwierząt, przebierańców dla grup kolędniczych, płaskorzeźby, tryptyki. Jest twórcą szopki bożonarodzeniowej, którą możemy oglądać w okresie świątecznym przed Kościołem Parafialnym w Milówce, popiersia Mikołaja Kopernika – patrona milówieckiej szkoły podstawowej, górala znajdującego się przy Starej Chałupie w Milówce, czy rzeźb przedstawiających m.in. Jezusa Frasobliwego znajdujących się na parkingu Kościoła Parafialnego w Lalikach. Jego prace zasilają również zbiory Izby Regionalnej w Lalikach i drewnianego Kościółka na Pochodzitej.

Rzeźby Jarosława Matusznego trafiły także do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zdobywca m.in. II nagrody w III Międzynarodowym Konkursie na Stroje i Rekwizyty Obrzędowe w kategorii Maski i Stroje Kolędnicze i wyróżnienia Starosty Żywieckiego za Działalności w Dziedzinie Kultury. Zmarł w 2013 roku w ukochanych Lalikach.

Klaudia Matuszna